Amasyada yurt apart seçerken…

Amasyada yurt apart seçerken…

Amasyada yurt apart seçerken…

Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her öğrencinin hayali bir gün iyi bir üniversitede eğitim şansı yakalamak, yani “üniversiteyi kazanmak”tır. Fakat o gün geldiğinde sınavları geçip hedeflediğiniz üniversiteyi kazandığınızda da maalesef her şey bununla kalmadığını anlıyorsunuz. Uzun ve çeşitli sorunlarla dolu olabilecek yeni bir süreç başlıyordur.

Üniversite dönemi boyunca, kendi yaşam biçimine uygun kalacak bir yer bulmak neredeyse her öğrenci ve ailelerinin derdidir. Okula mesafesi, ücreti, sağladığı imkanlar, giriş çıkış saatleri vb. sorunlar birçok yurda göre değişiklik gösteriyor.

Peki öğrenci ve ailelerin Amasyada yurt seçiminde nelere dikkat etmeleri gerekiyor? Öğrencilerin huzuru bulup yalnızca derslerine konsantre olabileceği uygun ortamı yakalayabilmeleri için ne yapmaları gerekiyor? Tüm bu soruların cevabı için, bu konuda uzman kişilerin tavsiyelerine başv

urduk, şimdi onlara kulak verelim:

1. Güvenli Ortam

Uzmanlar bir yurda bakılırken hissedilecek güven hissinin bütçe hususundan daha önemli olduğunu vurguluyor. Yani ilk kriteriniz bütçe ise, buna göre seçenekleri değerlendiriyorsanız bir kez daha düşünün. Öğrencinin kendisini o odaya ait hissetmesi ailelerinse güven duyup içleri rahat etmesi en önemli faktör sayılabilir. Çünkü bu öğrencinin tüm okul hayatını ve derslerini etkileyecek bir faktör olabilir. Öğrencinin okul süreci boyunca bozulacak psikolojisi hem derslerine hem de sosyal yaşamına etki edecektir. Bütçe hesap edilirken tüm bu faktörler de hesaba katılmalıdır.

2. Apart/Oda/Banyo/Tuvalet:

Odada yada apartta TV ve buzdolabı var mı?  Lavabo ve duşakabin her apartta, her odada bulunuyor mu? Bu hususun tüm eksi ve artıları düşünülmelidir.

Ayrıca apartta;

çamaşır makinesi + buzdolabı + ankastre mutfak setleri +televizyon + koltuk takımı, ortopedik bazalı yatak + kişiye özel gardırop bulunuyor mu?  Bu konu da fiyatı etkileyecektir.

3. Yurdun Ulaşım Yönünden Durumu ve Şartları:

 • Öğrenci için ikinci derecede hayati öneme sahip olan konu ise: Ulaşım Problemi!
 • Yurt okula ne kadar yakın?
 • Otobüs, tren gibi toplu ulaşım araçlarına ulaşım ne şekilde sağlanıyor?

Bu soruların yanıtlarının mutlaka alınıp, öğrenciye uygunluğundan ve öğrenciyi zor duruma düşürmeyeceğinden emin olunmalıdır. Yolda harcanacak süre ve katlanılması gereken maliyetin önüne geçmek için, başlangıçta doğru bir yer tayin etmek, en akıllıca olandır.

4. Doğal Afetlere Karşı Tedbirler:

Bu konu hem öğrencinin kendini ailesinden uzakta güvende hissetmesi hem de ailelerin içlerinin rahat etmesi için oldukça önemlidir. Yurt seçimi yapılırken binanın aşağıdaki özellik ve nitelikleri özellikle sorgulanmalıdır:

 • Binanın güvenliği yeterince sağlanıyor mu?,
 • Bina depreme dayanıklı mı? Deprem yönetmeliğine uygunluk raporu var mı? Mutlaka raporlar incelenmelidir.
 • Yangın merdiveni var mı?
 • İtfaiyeden “yangın merdivenlerinin yangına uygun olduğuna dair” alınmış olan bir belge var mı? Mutlaka incelenmelidir.
 • Bu belge ve raporların istenip kontrol edilmesi gerekmektedir.

5. Binaya Giriş Güvenliği:

Bu da günlük hayatı etkileyen en önemli konulardan bir tanesidir. Öğrencinin okula gidiş gelişlerini ve gece rahat uyumasını sağlayacak bu hayati konunun güvenliğinden emin olmak gerekir. Bu konuda yurt & apart idaresi ve gece sorumluları ile mutlaka görüşülmeli. Tesis kapılarından girmek isteyenlerin o yurdun yada apartın öğrencisi olup olmadığına bakılıyor mu? Olmayanlara herhangi bir kimlik kontrolü yapılıyor mu, ne için veya hangi öğrenciye geldiği iyice soruşturuluyor mu? Binaya girişler kart ile mi yapılıyor? Herkes girebiliyor mu? Girişlerde tanıma sistemi var mıdır? bu konular muhakkak sorgulanmalıdır.

6. Yemek İmkanları:

Yemek konusu bir öğrencinin derslerine tam ve zamanında konsantre olabilmesi açısından çok önemli bir konu. Ayrıca yurtta yemek imkanının olması, öğrencinin okul süresince ne kadar para harcayacağının da bir göstergesi olmakla birlikte, dışarıda yiyeceği sağlıksız yemeklerin de sağlığını etkileyeceği unutulmamalıdır. Yurt idaresine şu soruların sorulması gerekir:

 • Yemekler yurtta mı yapılıyor? Dışarıdan mı geliyor?
 • Eğer içeride yapılıyorsa nerede ve kimler tarafından üretiliyor?
 • Yemekhane yoksa odalarda öğrencilerin kendi yemeklerini hazırlayabileceği mutfaklar var mı?
 • Hangi gıdalar üretiliyor? Bunların güvenliğini kimler denetliyor?
 • Kahvaltı imkanı sunuluyor mu?
 • Mutfak denetim kurulu var mı? Varsa kurulun içerisinde öğrenciler de yer alıyor mu?

Bu soruların cevabı için yemek yapılan yerlerin bizzat görülmesi gerekir.

7. Temizlik/Hijyen Koşulları:

Temizlik yine öğrencinin kaldığı yerde rahat etmesi, mümkün olduğunca kendini evinde hissetmesiyle paralel bir durumdur. Bunun için yurt yönetiminin aşağıdaki sorulara yanıtlarına dikkat edin:

 • Çamaşırlar ne sıklıkta ve ne şekilde yıkanıyor? Ücretli mi?
 • Temizlik kaç günde bir yapılıyor?
 • Yurt içi, odalar, yataklar, mutfak yeterince hijyenik mi?
 • Temizlik ekibinde kaç kişi çalışıyor?
 • İş planları dahilinde mi çalışıyorlar? Mutlaka iş planları istenmeli ve kontrol edilmelidir.
 • Nöbet çizelgeleri var mı?

Bu konu da çeşitli hastalık ve mikropların yayılmaması adına önemlidir. Bizzat belgeler ve koşullar kontrol edilmelidir.

8. Yurt İçindeki Dinlenme Alanları:

Yurt içerisinde bulunulan sürede öğrenciler sürekli ders çalışamaz. Mutlaka uyku, yemek ve ders çalışma süreleri haricinde yurtta iyi vakit geçirebilecekleri ve dinlenebilecekleri alanların bulunması gerekir. Şunlar sorgulanabilir:

• Uyku, ders, yemek süreleri haricinde yurtta kalındığında öğrencilerin sıkılmamaları için hobi veya dinlenme odaları var mı?
• Teras, hobi mutfağı, havuz, hamam, sauna, sinema veya bunların dışında farklı sosyal aktiviteler düşünülüp özel alanlar yapılmış mı?

9. Ders Çalışma Ortamı:

Bir öğrenci için en kilit konulardan biri, barınma ve beslenme ihtiyaçlarının dışında ders çalışma ortamını da rahatça sağlayabilmesidir. Bunun için aşağıdaki sorular önemlidir:

 • Ders çalışma ortamı ne kadar sağlıklı?
 • Diğer odalardan rahatsız olunmaması için yeterli ses yalıtımı var mı
 • Çalışma odasının konumu ve ışıklandırması yeterli mi?
 • Odalarda bilgisayar var mı?
 • Varsa bilgisayarlar her bir öğrenciye mi ait, yoksa herkes kullanabiliyor mu?
 • Wifi imkanı sağlanıyor mu?

11. Ücret:

Bütçe elbette tüm bunları sağlayabilen bir kurumdan yararlanabilmek için birinci şart. Sözleşmelerin aylık mı 10 ayda bir mi yapıldığını sorun. Ayrıca ruhsatlı, öğrenci konaklama alanında yetkili bir işletme mi onu sorgulayın.

İftarda Öğrencilerimizle
İftarda Öğrencilerimizle

Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Her öğrencinin hayali bir gün iyi bir üniversitede eğitim şansı yakalamak, yani “üniversiteyi kazanmak”tır. […]

Amasyada yurt apart seçerken…
Amasyada yurt apart seçerken…

Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Her öğrencinin hayali bir gün iyi bir üniversitede eğitim şansı yakalamak, yani “üniversiteyi kazanmak”tır. […]

Amasya Öğrenci Yurtlarında Kayıtlar
Amasya Öğrenci Yurtlarında Kayıtlar

Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Her öğrencinin hayali bir gün iyi bir üniversitede eğitim şansı yakalamak, yani “üniversiteyi kazanmak”tır. […]